1,163 Görüntülenme
8.8 IMDB Puanı

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği izle

(The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi New Line Cinema, WingNut Films, Saul Zaentz Company
  • Film Süresi 178 dakika
Yönetmen
Senaryo J.R.R. Tolkien, Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
Ödüller 4 Oscar Kazandı. Diğer 116 ödül & 126 adaylık.
Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Film Konusu;

Dünyanın en iyi Fantastik ve Savaş filmi sayılabilecek nitelikte olan Yüzük Kardeşliği, tüm dünyayı ve insanları yakından ilgilendiren bir savaşın hikayesidir. Shire adında muhteşem köyde hayatını süren Bilbo Baggins, yüz yıllar boyu Sauron'a ait olan kayıp yüzüğü herkesten gizli bir şekilde saklamaktadir. Fakat yüzüğe ulaşmayı hedefleyen Sauron boş durmamış kendisine büyük bir ordu kurmuştur. Bunun haberini alan Gri büyücü Gandalf Shire'ye gelerek yüzüğü almak ve onu yok etmek için bir an önce yola koyulmuştur bile. Bilbo Baggins artık yaşlanmış ve yiğeni Frodo ile yaşamaktadır. Gandalf'ın ziyareti sonucu yüzükten haberdar olan Frodo, onu yok edicilere götürmeyi kabul eder. En yakın arkadaşı aynı zamanda bahçivanları olan Sam ise onu bu yolda yalnız bırakmaz iken süpriz bir şekilde diğer arkadaşları Merry ve Pippin'de onlara eşlik eder. Daha yola çıkar çıkmaz Sauron yüzüğü hisseder ve adamlarını Frodo'nun peşine gönderir. Onlara bu yolculuk esanasında Eriador kolcusu Aragorn'de katılır. Karşılarına çıkan engelleri bir şekilde atlatan Frodo ve arkadaşları sonunda Elf diyarına gelerek yüzüğü teslim etmek isterler.

Fakat işler hesaptaki gibi gitmez çünkü yüzüğü taşıyabilecek kimse çıkmaz. Sahibini arayan yüzük onu taşıyan kişiyi etkileyip büyüsü altında almaktadır. Frodo istemsiz bir şekilde yüzüğü Mordor'a götürme görevini üstlenince bu yolculuğa cüce Gimli, Elf Legolas, Boromir ve Aragorn'da ona eşlik etmek için yola koyulurlar. Artık tüm dünya canlıların kaderi Frodo'nun boynunda asılı olan güç yüzüğünün yok edilmesine bağlıdır. İlerledikçe yollar ve şartlar zorlaşmaya başlar ve kahraman ekip bir şekilde hayatta kalmayı başarır. Fakat Mordor yolunu takip eden vadiye Frodo ve Sam yalnız gitmek zorunda kalınca işler daha da karmaşık tehlikeli bir hale dönüşecektir. Çünkü Mordor' a giden bu zor vadide onları sadece Sauron'un tuzakları değil, yıllardır yüzüğü arayan ve onun büyüsü ile lanetlenmiş olan Gollum vardır. Diğer yandan Gri Gandalf canı pahasına girdiği mücadelede malup olmuşken, Aragorn ve diğerleri rotayı yardım istemek için Rohan krallığına çevireceklerdir. Ne yazıkkı Rohan kralı Theoden çoktan Sauron'un büyücüsünün etkisine girmiş ve olan bitenlere karşı ilgisini yitirmiştir. Orta dünyanın kaderini değiştirmek için yola çıkan yüzük kardeşleri asla pes etmeyeceklerdir.

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring & Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük KardeşliğiYüzüklerin Efendisi Serisi'nin birkaç bilinmeyenini sizlerle paylaşalım. Bu muhteşem seriyi öve öve, anlata anlata bitiremeyiz aslında ama, biz yinede kısa kısa özetleyelim sizlerle. Dünyanın en özel ve en iyi filmleri arasında yerini alan Yüzük Efendisi, ilk halkası Yüzük Kardeşliği ile sinema perdelerini 2001 yılında seyircilerine açtı. Bu filmde oyuncuların aylar boyunca araştırılıp seçilmesi, oyuncuların hepsinin gözlerinin renkli olması, Hobbitlerin yaşadığı yerin Norveç'te geziye açık bir alan olması ve daha bir sürü detayı sizlerle paylaşmayı istedik. Ama dediğimiz gibi sayfalarca anlatmakla bitmez bu muhteşem yapım.

Filmde rol alan çocukların yönetmen ve oyuncu kadrosunda'ki isimlerin çocuklarının olması gibi küçük ama bilinmeyen birçok detay yer alıyor. Biz ilk seri The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring filminin küçük detaylarını sizler için derlemeye çalıştık. Gelmiş geçmiş en iyi filmler listesi yani, imdb top 250 film arasında 10. sırada yer alan Yüzük Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği, Toplamda 1.686.792 oylama ile 8.8 imdb almıştır. Film 21 Aralık 2001'de gösterime girerken yönetmen koltuğunda'da Peter Jackson ismi oturmaktadır. Seyredeger.com iyi seyirler diler..

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

11 yorum