1,449 Görüntülenme
8.6 IMDB Puanı

Yeşil Yol izle

(The Green Mile)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Castle Rock Entertainment, Darkwoods Productions, Warner Brothers
  • Film Süresi 189 dakika
Yönetmen
Senaryo Stephen King, Frank Darabont
Ödüller 4 Oscar Adaylığı. Diğer 15 ödül & 33 adaylık.
Yeşil Yol Film Konusu;

İlk olarak bu harika filmin yönetmenine konu açalım arkadaşlar. Frank Darabont ismi hepinize bir yerden tanıdık geliyor ki, bu isim gerçekten bu tip filmlerin duayeni diyebiliriz özellikle'de konu dünyanın en iyi filmine yönetmen olmak olunca, kesinlikle tüm övgüyü hakediyor. Bildiğiniz üzere Frank Darabont yönetmenliğinde imdb top 250 lisetesinin ilk sırasında yer alan Esaretin Bedeli filminin'de yönetmen koltuğunda oturmuş ve yıllardır zirvede yerini koruyan filmin en önemli isimlerinden biri olmuştur. Bu filmde'de yine aynı duygusallıkla seyirciyi ekrana kilitleyen yönetmen, fazlasıyla dram üzerine kurulu bu muhteşem senaryoyu beyazperdeye sunmuştur.

Film, iri yarı bir adam olan John Coffey'nin üzerine atılmış suçtan mahkum olmasını ve idam cezasına çarptırılmasını konu edniyor. John Coffey, iki kız çocuğunu vahşice katlekmekten yargılanmakta ama masum olduğunu kimseye ispat edememektedir. Devasa vücut ölçüleri ile dev bir adam olan John Coffey, aslında yapısının aksine kelebek gibi bir adamdır. Yıllardır hapishane'de idam mahkumlarını mahkum sandalyesine taşıyan Edgecomb, senelerdir bu işi yaparak çok kişinin'de ölümüne şahit olmuştur ama sıra Coffey'e gelince Edgecomb, onda bir şeyler olduğunu hisseder ve bu hisleride boş değildir çünkü, Coffey'de sıradışı ve doğa üstü güçler vardır. Görünüşünün aksine çok saf ve temiz bir yüreği olan John Coffey ile baş gardiyan Edgecomb, arasında tuhaf bir bağ oluşacaktır. Peki bu bağ idama mahkum edilen Coffey'i o koltuktan kaldırabilecek mi?

1999 Yapımı The Green Mile filmi, imdb top 250 filmleri arasında 27. sırada yerini alırken, 8.5 imdb puanı ile fazlasıyla dikkat çekiyor. 17 Mart 2000 yılında vizyona giren bu muhteşem filmin oyuncu kadrosu ise Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse gibi harika isimlerden oluşuyor. Fantastik, Dram filmleri ve Suç kategorisinde yer bulan film, 190 dakikalık bir süreden oluşuyor. Senaryosunu dünya sinemasının lider isimleri Stephen King, Frank Darabont ikilisinin ele aldığı Yeşil yol, aynı zamanda bol ödülle taçlandırılan tam bir başyapıtır. 35 adaylığı bulunan filmin, 18 farklı ödül ve 5 Oscar adaylığı bulunuyor. Seyredeger.com iyi seyirler diler..

Resimler 10

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

10 yorum