1,582 Görüntülenme
8.3 IMDB Puanı

Otomatik Portakal izle

(A Clockwork Orange)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Warner Brothers, Polaris Productions, Hawk Films
  • Film Süresi 136 dakika
Yönetmen
Senaryo Stanley Kubrick, Anthony Burgess
Ödüller 4 Oscar Adaylığı. Diğer 12 ödül & 20 adaylık.
Otomatik Portakal Film Konusu;

Alex ve çetesi şiddete eğimli, gözü dönmüş kalabalık bir gruptur. Tüm eylemleri fazlasıyla tehlikeli ve korkutucu cinsten olan bu ekip, şehirdeki herkesi korkutup gasp edip, farklı yollardan tehdit yolları ile geçinmektedir. Gün geçtikçe eylemler şiddetini arttırıyor tecavüz, hırsızlık kan donduran olayların ardı arkası kesilmiyor. Tüm bu olaylar son hızıyla devam ederken artık bu çete bir yerde patlak verir ve elebaşları Alex yakalanır. Hızlıca Alex'in mahkemesi yapılır ve yargılanmak üzere sorguya çekilir. İlk etapta cezaların ağırlığı ile gözü korkutulan Alex'e bir teklif sunulur. Eğer kabul ederse hapise girmekten kurtulacaktır. Teklif ise, Alex'in ne işe yaradığını bile bilmediği bir deneyde kullanılmasıdır. Bu deney dünyada ilk kez bir insan üzerinde kullanılacak ve etkisi çok ağır olacaktır.

4 Oscar adaylığı, farklı platform ve festivallerde 9 ödül, 19'da adaylığı bulunan Otomatik Portakal, belkide izleyeceğiniz en etkileyici sinema filmlerinden bir tanesidir. Son derece hassas içeriklerle bütünleştirilen film, insan üzerindeki dengesiz deneylerin sonucunu ve etkisini çok farklı bir boyutta seyirciye aktarıyor. Orjinal adı A Clockwork Orange olarak bilinen sinema filmi, 1971 yapımı ABD projesidir.

Azıcık tat katsın diye içerisine hafif dram serpilen filmin anaç türü ise, Suç filmi ve Bilim kurgu filmleri olarak belirlenmiştir. 15 Mart 1996'da gösterime giren Otomatik Portakal Filmi, toplamda 768.810 oylama ile 8.3 imdb puanı ile taçlandırılmıştır. Aynı zamanda dünyanın en iyi filmlerini derleyen imdb top 250 listsinde bulunan yapım, imdb top 250 filmler sıralamasının 107. basamağında yer alıyor. Seyredeger.com iyi seyirler diler.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın