834 Görüntülenme
7.6 IMDB Puanı

300 Spartalı izle

(300)
Yönetmen
Senaryo Zack Snyder, Kurt Johnstad, Michael B. Gordon
Ödüller 19 ödül & 55 Adaylık.

300 Spartalı Film KonusuKehanetler yüzyılın savaşının kapıda olduğunu gösterirken o gun gelir ve çatar.. Spartalılar kan ve intikamla beslenen güçlü askerlerdir ama sayılıarı 300 Spartalı askerden oluşuyor.. 300 korkusuz savaşçı her ne pahası olursa olsun Sparta için gözlerini kırpmadan can vermeye hazırdır.. Kral Xerxes, son zamanların en büyük ordusunu yunan kıyılarına gönderir ve Spartayı yerle bir etme emri verir. Fakat Sparta Kralı Leonidas, ve 300 Spartalı korkusuz asker bu savaş için hazırdır..

Ülkeleri ve aileleri için onurlu bir ölüm onlar için kesinlikle gurur vericidir.. Diğer krallıklar'dan yardım istensede Spartaya destek hiç bir krallıktan gelmez ve Laonidas'ın bu savaştan çekilmesi için birçok haberci gönderilmiştir ama Leonidas, hiçbir savaştan kaçmadığı gibi yine Sparta ve halkı için savaş bayrağını göndere çeker.

Roman ayzarı Fran Miller'in kitabından sinemaya uyarlanan 300 Spartalı filmi, 16 Mart 2007'de gösterime girmiş ve sinemada boy gösterdiği gün gişe rekorları kırmıştır. Filmdeki tüm müziklendirme Tyler Bates tarafından yapılmış ve 7.2 imdb puanı ile taçlandırılmıştır.

300 Spartalı Filmi - Başrol OyuncularıGerard Butler'in başrollerde Leonidas rolünde izlerken karısı rolünde ise Gorgo (Lena Headey) ismini görüyoruz. Senartosunu Zack Snyder, Kurt Johnstad'in ortaklaşa çıkardığı 300 Spartalı izle Aksiyon, Tarih ve Savaş filmleri kategorisinde yer alıyor..

300 Spartalı Filmi - EleştirilerFilm hakkında en olumsuz ve kınayıcı eleştiri ise, İran halkı ve İran hükümeti tarafından yapılmıştır.. Yunanlıların güçlü, zengin, savaşçı ve korkusuz olarak gösterilip, Persleri ise yoksul korkak ve barbar olarak gösterilmesi iki hat arasında gerilime neden olmuştur.

Hatta İran sanatsal yönetim başkanı Cevad Şemkaderi, ABD'nin bu filmi bilerek ve isteyerek yaptırdığını açıklamıştı. Aynı zamanda Türk tarihçi İlber Ortaylı, 300 Spartalı Filmi için, gerçekleri yansıtmadığına dair objektif kısa bir eleştiride bulunmuştur..

İran bakanlığın'dan Unesco'ya birde şikayet mektubu gönderilmiş mektupta ise, Dünyanın en eski medeniyer ve halkından oluşan bir ülkeyi bu kadar basit gösterilmesi kesinlikle kabullenilemez açıklaması yapılmıştır.. Kısacası İranlılar ve İran sinema sorumluları, 300 Spartalı filmi ve senaryosundan fazlasıyla rahatsız olmuşlardır.

Vizyona girdiği ilk günde yaklaşık 4.000 sinemada gösterime çıkan 300 Spartalı 2007 filmi, 80 milyon dolardan fazla gelir elde etmiştir.

Leonidas ile birlikte 300 Spartalı askerin ,Thermopylae geçidinde ki inanılmaz 3 günü, sizlere sunuyor keyifli seyirler diliyoruz..

Resimler 15

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın